Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
关于“公民论坛”1989年11月17日至12月30日的档案资料全集已经由当代历史研究所出版:《公民论坛: 1989年11月-12月 第二卷: 文献资料》作者: Jiří Suk(布尔诺, Doplněk, 1998年, 330页)全集包括了文献汇编, 英文综述, 缩写列表和索引。这个版本主要得益于“公民论坛”协调中心档案馆的资料集成。它补充和进一步完善了1989年11月到12月期间的事件年表。
Array 打印 Array
.
1989, 20. listopad, Praha. – Sdělení Občanského fóra o svém místě ve veřejném životě s výzvou k nenásilí, toleranci a dialogu.

Občanské fórum není politická strana, není nijakou organizací s přijímanými členy. Je to naprosto otevřené společenství těch, kteří se cítí odpovědni zapozitivní rozřešení neúnosné politické situace, které chce spojit síly všechpoctivých a demokraticky smýšlejících občanů  umělců, studentů, dělníků, všech lidí dobré vůle. Ustavilo se spontánně za přítomnosti všech skupin, které v neděli 19.11. vykazovaly nezávislou společenskou aktivitu. Považujeme tuto reprezentaci lidu za způsobilou k jednání s odpovědnými politickými místy. Jde nám tedy o věcný postup, nikoli o násilí. Nechceme hrubosti. Apelujeme na příslušníky policie, armády, milice, aby odmítli brutalitu a potlačování vůle lidu. Pokud při tvrdém postupu uniformovaných složek skutečně nebyl nikdo zabit, jsme všichni rádi, ale to neznamená, že tu nebyly masakry, zranění, krev. Množí se různé divoké fámy a záměrně šířené dezinformace. Nepodléhejme jim! Žádáme všechny občany, aby se chovali ukázněně, lidsky, tolerantně, demokraticky. Přiveďme naši společnou věc, pokud je to v našich silách, do dobrých konců. Vytrvejme a nedejme se!
 
tobacamptobacamp
tobacamp