Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
| Print |
.
1989, 20. listopad, Praha. – Sdělení Občanského fóra o svém místě ve veřejném životě s výzvou k nenásilí, toleranci a dialogu.

Občanské fórum není politická strana, není nijakou organizací s přijímanými členy. Je to naprosto otevřené společenství těch, kteří se cítí odpovědni zapozitivní rozřešení neúnosné politické situace, které chce spojit síly všechpoctivých a demokraticky smýšlejících občanů  umělců, studentů, dělníků, všech lidí dobré vůle. Ustavilo se spontánně za přítomnosti všech skupin, které v neděli 19.11. vykazovaly nezávislou společenskou aktivitu. Považujeme tuto reprezentaci lidu za způsobilou k jednání s odpovědnými politickými místy. Jde nám tedy o věcný postup, nikoli o násilí. Nechceme hrubosti. Apelujeme na příslušníky policie, armády, milice, aby odmítli brutalitu a potlačování vůle lidu. Pokud při tvrdém postupu uniformovaných složek skutečně nebyl nikdo zabit, jsme všichni rádi, ale to neznamená, že tu nebyly masakry, zranění, krev. Množí se různé divoké fámy a záměrně šířené dezinformace. Nepodléhejme jim! Žádáme všechny občany, aby se chovali ukázněně, lidsky, tolerantně, demokraticky. Přiveďme naši společnou věc, pokud je to v našich silách, do dobrých konců. Vytrvejme a nedejme se!
 
tobacamptobacamp
tobacamp