Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
关于“公民论坛”1989年11月17日至12月30日的档案资料全集已经由当代历史研究所出版:《公民论坛: 1989年11月-12月 第二卷: 文献资料》作者: Jiří Suk(布尔诺, Doplněk, 1998年, 330页)全集包括了文献汇编, 英文综述, 缩写列表和索引。这个版本主要得益于“公民论坛”协调中心档案馆的资料集成。它补充和进一步完善了1989年11月到12月期间的事件年表。
.
1989. 18. prosinec, Praha. Interview Václava Havla pro Československý rozhlas.

Pane Havle, co očekáváte od zítřejšího zasedání obou sněmoven Federálního shromáždění, případně čeho se obáváte?

Já myslím, že to bude dost důležité zasedání. Předpokládám, že jeho prvním a hlavním bodem bude programové prohlášení Vlády národního porozumění, a předpokládám, že toto prohlášení včetně různých docela konkrétních vládních iniciativ, týkajících se průběhu téhož zasedání, uspokojí československou veřejnost. Doufám v to. Čeho se obávám? Obávám se, že se něčeho obávají poslanci. Nevím přesně čeho. Pokud se obávají toho, že tam někdo na ně bude vyvíjet nátlak nebo že na ně bude zlej, tak se obávají zcela zbytečně.

Studenti je budou čekat s chlebem a solí, budou se jim snažit vysvětlit, že jako poslanci Federálního shromáždění mají velkou příležitost posloužit své vlasti tím, že tam přijdou. Pokud se snad obávají toho, že se bude volit prezident a že budou zaskočeni tím, že nebudou vědět, koho mají volit, tak bych chtěl říci, že já samozřejmě nejsem jasnovidec a nevím, jak bude ta schůze probíhat, takže všechny mé informace i všechny mé pocity se shodují v tom, že žádnýho prezidenta zítra volit nebudou.

Dovolte mi prosím jinou otázku. Zřejmě jste slyšel také o tom, že roste obecná kriminalita, protože různé složky Veřejné bezpečnosti propadají, ať už z jakýchkoliv důvodů, nejistotě. Co byste k tomu řekl?

Co k tomu mohu říci jiného, než že prosím různé složky Veřejné bezpečnosti, aby nepropadaly nejistotě, nemají k ní žádný důvod.

Víte něco o momentální situaci v naší armádě?

Leccos o tom vím a domnívám se, že k tomu snad bych měl říci toto: Za prvé, že ministr národní obrany generál Vacek se těší plné podpoře Občanského fóra a že by ho měla armáda poslouchat. Za druhé jsem slyšel, že v různých jednotkách se šíří jakési podivné nálady, že ty jednotky obcházejí jacísi emisaři, vyzývají je k různým hladovkám a jiným věcem. Nevím, kdo těmi emisary jsou, zda to jsou nějací intrikáni, kteří chtějí provokovat a kalit vzduch, anebo zda to jsou nějací naivní vlastenci, kteří si myslejí, že tím pomohou dobré věci, ale rád bych touto cestou řekl vojákům, že by se hodilo, aby v tuto chvíli poslouchali spíš ministerstvo národní obrany než různé posly a emisary, ať už to jsou kdokoli a ať už jsou vedeni pohnutkami dobrými nebo špatnými.

Vystoupil jste, pane Havle, minulou sobotu v Československé televizi a vaše vystoupení převzal i denní tisk. Chtěl byste něco speciálně vzkázat i rozhlasovým posluchačům, i když pochopitelně to publikum je stejné?

Pokud rozhlasoví posluchači poslouchají pouze rozhlas a nikoliv televizi, tak nemám vzkaz k nim, ale přání k rozhlasu, aby jim ten můj proslov pustil.

To se určitě stane.
 
tobacamptobacamp
tobacamp