Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
.
1989. 18. prosinec, Praha. Interview Václava Havla pro Československý rozhlas.

Pane Havle, co očekáváte od zítřejšího zasedání obou sněmoven Federálního shromáždění, případně čeho se obáváte?

Já myslím, že to bude dost důležité zasedání. Předpokládám, že jeho prvním a hlavním bodem bude programové prohlášení Vlády národního porozumění, a předpokládám, že toto prohlášení včetně různých docela konkrétních vládních iniciativ, týkajících se průběhu téhož zasedání, uspokojí československou veřejnost. Doufám v to. Čeho se obávám? Obávám se, že se něčeho obávají poslanci. Nevím přesně čeho. Pokud se obávají toho, že tam někdo na ně bude vyvíjet nátlak nebo že na ně bude zlej, tak se obávají zcela zbytečně.

Studenti je budou čekat s chlebem a solí, budou se jim snažit vysvětlit, že jako poslanci Federálního shromáždění mají velkou příležitost posloužit své vlasti tím, že tam přijdou. Pokud se snad obávají toho, že se bude volit prezident a že budou zaskočeni tím, že nebudou vědět, koho mají volit, tak bych chtěl říci, že já samozřejmě nejsem jasnovidec a nevím, jak bude ta schůze probíhat, takže všechny mé informace i všechny mé pocity se shodují v tom, že žádnýho prezidenta zítra volit nebudou.

Dovolte mi prosím jinou otázku. Zřejmě jste slyšel také o tom, že roste obecná kriminalita, protože různé složky Veřejné bezpečnosti propadají, ať už z jakýchkoliv důvodů, nejistotě. Co byste k tomu řekl?

Co k tomu mohu říci jiného, než že prosím různé složky Veřejné bezpečnosti, aby nepropadaly nejistotě, nemají k ní žádný důvod.

Víte něco o momentální situaci v naší armádě?

Leccos o tom vím a domnívám se, že k tomu snad bych měl říci toto: Za prvé, že ministr národní obrany generál Vacek se těší plné podpoře Občanského fóra a že by ho měla armáda poslouchat. Za druhé jsem slyšel, že v různých jednotkách se šíří jakési podivné nálady, že ty jednotky obcházejí jacísi emisaři, vyzývají je k různým hladovkám a jiným věcem. Nevím, kdo těmi emisary jsou, zda to jsou nějací intrikáni, kteří chtějí provokovat a kalit vzduch, anebo zda to jsou nějací naivní vlastenci, kteří si myslejí, že tím pomohou dobré věci, ale rád bych touto cestou řekl vojákům, že by se hodilo, aby v tuto chvíli poslouchali spíš ministerstvo národní obrany než různé posly a emisary, ať už to jsou kdokoli a ať už jsou vedeni pohnutkami dobrými nebo špatnými.

Vystoupil jste, pane Havle, minulou sobotu v Československé televizi a vaše vystoupení převzal i denní tisk. Chtěl byste něco speciálně vzkázat i rozhlasovým posluchačům, i když pochopitelně to publikum je stejné?

Pokud rozhlasoví posluchači poslouchají pouze rozhlas a nikoliv televizi, tak nemám vzkaz k nim, ale přání k rozhlasu, aby jim ten můj proslov pustil.

To se určitě stane.
 
tobacamptobacamp
tobacamp