Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
关于“公民论坛”1989年11月17日至12月30日的档案资料全集已经由当代历史研究所出版:《公民论坛: 1989年11月-12月 第二卷: 文献资料》作者: Jiří Suk(布尔诺, Doplněk, 1998年, 330页)全集包括了文献汇编, 英文综述, 缩写列表和索引。这个版本主要得益于“公民论坛”协调中心档案馆的资料集成。它补充和进一步完善了1989年11月到12月期间的事件年表。
36 Array 打印 Array
.
1989, 4. prosinec, 16.00 hod., Praha. - Projev představitele Koordinačního centra Občanského fóra Radima Palouše na demonstraci na Václavském náměstí, v němž žádá odvolání těch poslanců zastupitelských orgánů, kteří zklamali důvěru voličů.

Vážení občané,
je nesporné, že někteří poslanci zastupitelských orgánů zklamali důvěru nás, voličů. Máme na mysli např. tyto poslance Federálního shromáždění: Jakeš, David, Fojtík, Biľak, Hofman, Štěpán, Václavík, Kabrhelová, Češka a další. Právní úprava pro odvolání poslanců je poplatná době, kterou se snažíme změnit, a tak postup je velmi složitý a prakticky nepoužitelný. V paragrafu 49 zákona o volbách do Federálního shromáždění se uvádí, že poslanec, který zklamal důvěru voličů nebo který se dopustil nedůstojného činu, může být odvolán. Zkompromitovaní poslanci nenašli v sobě dostatek odvahy a síly přiznat si nezvratnou skutečnost, že ztratili ve smyslu zákona právo být ve Federálním shromáždění. Nevzdali se svého mandátu sami. Je potom odpovědností příslušného orgánu předložit předsednictvu Federálního shromáždění návrh na jejich odvolání. Tyto orgány však jako by nebraly přání a vůli voličů na vědomí a mlčí. Domníváme se, že je třeba dát jak těmto poslancům, tak i příslušným orgánům hmatatelný [důkaz] jednoznačné vůle a přání obyvatelstva, které zní: Nemáte náš mandát! Sešlo se nás zde velmi početné množství občanů Prahy i venkova. Proto lze toto shromáždění přirovnat ke schůzi voličů, která má právo odvolání poslanců požadovat.

Praha, Václavské náměstí, 4.12.1989
Shromáždění 250 000 občanů

 
tobacamptobacamp
tobacamp