Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
| Print |
.
1989, 25. listopad, 4.30 hod., Praha. – Prohlášení Občanského fóra reagující odmítavě na nové složení předsednictva a sekretariátu ústředního výboru KSČ.

Prohlášení Občanského fóra ze dne 25.11. – 4.30 hod.
Právě jsme se dozvěděli z oficiálních československých sdělovacích prostředků složení předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ. I když některé z nejzkompromitovanějších osob, jejichž bezpodmínečný odchod jsme žádali, byly odstraněny, jsme novou personální sestavou našich nejvyšších stranických orgánů hluboce zneklidněni. Někteří z těch, kteří jsou do nich nově zvoleni, v nás vyvolávají pochybnost, že jsou schopni pochopit krizi v naší zemi a rychle a důkladně ji řešit. Tato fakta nás posilují v našem úmyslu vyjádřit svou vůli velkou sobotní manifestací ve 14 hodin na Letenské pláni. Zároveň vyzýváme všechny občany, aby co možná nejvýraznějším způsobem manifestovali svou touhu po demokracii generální stávkou vyhlášenou na pondělí 27. listopadu od 12 do 14 hodin.


Žádáme je zároveň, aby co nejlépe organizačně připravili stav permanentní stávkové pohotovosti, který by měl po stávce následovat. Studenti a umělci sami zváží, zda by neměli reagovat pokračováním své probíhající stávky. Generální stávka 27. listopadu by se měla stát skutečně všenárodním neformálním referendem o tom, zda chceme či nechceme, aby nás i nadále ponižovali a aby i nadále tuto zemi ničili příslušníci jedné politické strany, která si přisvojuje natrvalo vedoucí roli.


Personálními změnami jsme byli už tolikrát podvedeni, že se něco takového nikdy nesmí opakovat. Vytrvejme, buďme obezřetní, stupňujme svůj tlak na vládnoucí kruhy! Je to jediný možný způsob jak dosáhnout toho, aby se pootevřené dveře otevřely dokořán. Věříme, že společenský pohyb v naší zemi je nezvratný, že touha občanů žít důstojně a svobodně zvítězí!

 
tobacamptobacamp
tobacamp