Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
Kompletní text chronologie pádu československého komunistického režimu včetně historického úvodu, použité literatury, seznamu použitých zkratek a jmenného rejstříku byl vydán v publikační řadě Sešity Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v roce 1999, č. 33 pod názvem SUK, Jiří – CUHRA, Jaroslav – KOUDELKA, František: Chronologie zániku komunistického režimu v Československu 1985–1989, 144 stran. Je založen především na archivních materiálech Ústředního výboru Komunistické strany Československa a samizdatových periodicích předlistopadových nezávislých iniaciativ.
10. února 1989
Zástupci Nezávislého mírového sdružení se v Praze setkali s členem Československého mírového výboru I. Fialou. Zástupce oficiální organizace přislíbil spolupráci při pořádání veřejných diskusí a při vytváření společné pracovní skupiny pro změny v československém vojenství a zbrojním průmyslu.
Charta 77 a Československý helsinský výbor zveřejnily společné stanovisko k závěrečnému dokumentu přijatému v lednu 1989 na vídeňské následné schůzce KBSE. Upozornily v něm na to, že československý režim se touto závaznou normou v podstatě neřídí. Přesvědčivým důkazem je, že v době přijetí dokumentu rozháněla československá policie pokojně demonstrující občany, kteří se shromáždili při příležitosti 20. výročí dobrovolné smrti Jana Palacha. Ve stanovisku se požaduje zveřejnění vídeňského dokumentu i se Všeobecnou deklarací lidských práv, začlenění tematiky lidských práv do učebních osnov všech stupňů škol, revize dosavadních výhrad československé vlády k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, realizace právních opatření, která by zajistila respektování práv občanů.
 
tobacamptobacamp
tobacamp