Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
| Print |
.
1989, 4. prosinec, 16.00 hod., Praha. - Projev představitele Koordinačního centra Občanského fóra Radima Palouše na demonstraci na Václavském náměstí, v němž žádá odvolání těch poslanců zastupitelských orgánů, kteří zklamali důvěru voličů.

Vážení občané,
je nesporné, že někteří poslanci zastupitelských orgánů zklamali důvěru nás, voličů. Máme na mysli např. tyto poslance Federálního shromáždění: Jakeš, David, Fojtík, Biľak, Hofman, Štěpán, Václavík, Kabrhelová, Češka a další. Právní úprava pro odvolání poslanců je poplatná době, kterou se snažíme změnit, a tak postup je velmi složitý a prakticky nepoužitelný. V paragrafu 49 zákona o volbách do Federálního shromáždění se uvádí, že poslanec, který zklamal důvěru voličů nebo který se dopustil nedůstojného činu, může být odvolán. Zkompromitovaní poslanci nenašli v sobě dostatek odvahy a síly přiznat si nezvratnou skutečnost, že ztratili ve smyslu zákona právo být ve Federálním shromáždění. Nevzdali se svého mandátu sami. Je potom odpovědností příslušného orgánu předložit předsednictvu Federálního shromáždění návrh na jejich odvolání. Tyto orgány však jako by nebraly přání a vůli voličů na vědomí a mlčí. Domníváme se, že je třeba dát jak těmto poslancům, tak i příslušným orgánům hmatatelný [důkaz] jednoznačné vůle a přání obyvatelstva, které zní: Nemáte náš mandát! Sešlo se nás zde velmi početné množství občanů Prahy i venkova. Proto lze toto shromáždění přirovnat ke schůzi voličů, která má právo odvolání poslanců požadovat.

Praha, Václavské náměstí, 4.12.1989
Shromáždění 250 000 občanů

 
tobacamptobacamp
tobacamp