Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
| Print |
.
1989, 24. listopad, 23.30 hod., Praha. – Prohlášení Občanského fóra reagující na zprávu o odstoupení předsednictva ústředního výboru KSČ v čele s generálním tajemníkem Miloušem Jakešem.

Prohlášení Občanského fóra k situaci 24. listopadu 1989 ve 23.30 hodin Hromadné sdělovací prostředky oznámily, že členové předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ dali k dispozici své funkce a že ÚV KSČ jedná o personálních změnách. Lidé ze závodů, škol i novináři se ptají, jaké je stanovisko Občanského fóra k současné situaci, zejména, zda Občanské fórum trvá na vyhlášení manifestační generální stávky na pondělí 27. listopadu. Občanské fórum vítá uvedenou zprávu jako první a ne zcela jasný krok vedení KSČ v nastalé situaci. Protože však nebyly splněny všechny požadavky fóra, zejména propuštění politických vězňů, ustavení komise pro vyšetření viníků masakru 17. listopadu, v níž by byli zástupci fóra, a možnost fóra vystupovat ve veřejných sdělovacích prostředcích, Občanské fórum vyhlašuje, že důvody ke stávce trvají. V nastalé situaci Občanské fórum vyzývá, aby se generální stávka stala symbolickým celonárodním referendem o právu jedné politické strany přivlastňovat si ústavními prostředky vedoucí úlohu v politickém uspořádání republiky.

Občanské fórum se domnívá, že od pondělí 27. listopadu se má generální stávka proměnit v trvalou stávkovou pohotovost, aby neslábl, ale naopak zesílil tlak demokratického hnutí, které se rozšířilo po celé republice, na uskutečnění zásadních politických změn.

Občanskému fóru přicházejí zprávy o ustavování místních, závodních, podnikových, školních, městských a jiných občanských fór. Vítáme toto demokratické hnutí, které může v místech svého působení sehrát výraznou úlohu v zápase za svobodné a demokratické Československo.

Občanské fórum
V Praze dne 24.11.1989

 
tobacamptobacamp
tobacamp