Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
.
1989, 22. prosinec, 12.15 hod., Praha. Společné prohlášení představitele Koordinačního centra Občanského fóra Václava Havla a představitele Svazu svobodných demokratů Maďarska Ference Köszega k událostem v Rumunsku.

Prohlášení
Každou hodinu přicházejí z Rumunska zprávy, které v nás vyvolávají stále větší hrůzu. Krvavá vláda rodinné kliky prožívá zřejmě své poslední dny. V agonii se však dopouští dalších zločinů proti národům Rumunska.

V těchto dramatických chvílích chtějí zastánci lidských práv v Maďarsku a Československu opět vystoupit společně. Spojuje nás téměř desetiletá tradice společného boje za demokracii, právo a svobodu. Dnes, kdy se zdá, že náš společný cíl je již na dosah ruky a kdy lid Rumunska povstal do boje za svobodu proti svým utlačovatelům, požadujeme společně, aby národy světa a všechny demokratické vlády podnikly všechny kroky k tomu, aby zabránily dalším masakrům v Rumunsku a aby ze společenství civilizovaného lidstva vyloučily uzurpátorský klan Ceauşeskovy rodiny. Pouze osvobození Rumunska umožní, aby národy zemí střední a východní Evropy mohly společně vykročit na cestu demokratického vývoje.

V Praze 22.12.1989
Za KC OF Václav Havel
Za Svaz svobodných demokratů Ferenc Köszeg
12.15
 
tobacamptobacamp
tobacamp