Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The following documents and texts show the scope of civil society during the last three years of the communist regime in Czechoslovakia. They have been selected to illustrate the main trends and personalities of anti-totalitarian resistance. The selection, admittedly somewhat one-sided, includes texts of well-known, most distinctive opposition groups, movements, and individuals. All documents were published as a working paper for the international conference “The Democratic Revolution in Czechoslovakia: Its Preconditions, Course and Immediate Aftermath” held in Prague on 14-16 October, 1999. See Hlasy občanské společnosti 1987–1989. Výběr z textů a dokumentů. Ed. Jiří Suk, Milena Janišová, Vilém Prečan (Praha, Československé dokumentační středisko a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 1999, 111 pp).
.

1989, 26. leden, Praha. ─ Dopis Iniciativy kulturních pracovníků předsedovi československé vlády Ladislavu Adamcovi. Petice za propuštění Václava Havla a dalších zatčených aktivistů při demonstracích »Palachova týdne«.

Pane předsedo vlády,

po událostech minulých dní vznikla iniciativa, jejíž artikulací je text na přiložených arších. Svými podpisy potvrzujeme souhlas s požadavky v textu vyslovenými a společně jeden za druhého zaručujeme pravost těchto podpisů. Žádáme Vás, abyste jmenované události a náš postoj k jejich průběhu a důsledkům vzal v úvahu ve svých příslušných jednáních a rozhodnutích.

Iniciativa kulturních pracovníků

Kopii tohoto dopisu i příloh dáváme na vědomí sdělovacím prostředkům.

Příloha: 63 listy s 692 podpisy

Text:

16. ledna 1989 byl na Václavském náměstí zatčen Václav Havel a další účastníci pietního aktu za Jana Palacha. Nás, kteří Václava Havla známe jako vynikajícího dramatika a čestného člověka, znepokojuje a uráží, jak nepravdivě sdělovací prostředky o této události referují. Jako kulturní pracovníci jsme přesvědčeni, že existující společenské problémy nelze zastírat ani řešit ostouzením, zatýkáním a násilím. Žádáme proto, aby československé úřady přistoupily na dialog, jehož užitečnost samy zdůrazňují. Předpokladem takového dialogu je ovšem propuštění Václava Havla i všech neprávem zadržených a pravdivé informování veřejnosti.

Vladislav, Jan ─ Prečan, Vilém: Horký leden 1989 v Československu, VN Novinář, Praha 1990, s. 115-116.

 
tobacamptobacamp
tobacamp