Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
| Print |
.
1989, 7. prosinec, 1.36 hod., Praha. – Sdělení Petra Pitharta členům krizového štábu Koordinačního centra Občanského fóra o aktuálním stanovisku Verejnosti proti násiliu k otázce federální vlády.
Informace pro krizový štáb na základě telefonátu Budaj–Pithart v 01.30 hod. Slovenští přátelé po zhlédnutí včerejšího televizního projevu předsedy Adamce dávají v úvahu neobracet se již na něj s další žádostí na rekonstrukci vlády, ale obrátit se rovnou na prof. Komárka s výzvou, aby vytvořil vládu národní záchrany. Toto své stanovisko opírají o následující argumenty:
  1. Adamec nenabídl program, který by mohl být přesvědčivý. Setrvává uprogramu tzv. přestavby, který nabídl už před půl rokem.
  2. Jeho projev v televizi považujeme za nevhodný, za pokus o zvyšovánívnitropolitického napětí. Ztratil naši důvěru.
Slovenští přátelé chtějí v každém případě jednat po dohodě s námi, takže společného stanoviska musí být dosaženo. Budou očekávat naši reakci od 8.00 hod. ráno, aniž by spěchali. Domnívají se, že dohodnutých deset hodin jako termín, kdy má být náš návrh odevzdán, lze po telefonické dohodě odložit (kdyby se přece jen návrh podal).
Schůzka krizového štábu po osmé hodině zřejmě nezbytná.

Pithart, 01.36 hod.
PS: Dopis Adamcovi je připraven.
 
tobacamptobacamp
tobacamp